نگاهی اجمالی به فعالیت های کانون

 

مرکز آفرینش های فرهنگی و هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان که در ضلع شرقی پارک لاله , در خیابان حجاب  , بنا گردیده  مکانی است مناسب که به منظور ارتقای سطح بینش فکری و هنری کودکان و نوجوانان و خانواده ها آماده شده است.در این مرکز با ارائه آثار فرهنگی و هنری برای کودکان و نوجوانان  , مربیان و کارشناسان و تولیدکنندگان محصولات فرهنگی و هنری برای کودکان و نوجوانان و ایجاد زمینه لازم جهت ارتقای سطح بینش فرهنگی و هنری و ارائه الگوهای مناسب برای دیگر مراکز نقش موثری در فعالیت های آتی مربوط به کودکان و نوجوانان خواهد داشت.

کودکان و نوجوانان و خانواده ها می توانند اوقات فراغت خود را با استفاده از فضای پارک و مجموعه دیدنی مرکز آفرینش های فرهنگی و هنری , با بازدید از نگارخانه های هنرهای تجسمی  , تماشای فیلم و نمایش و بازدید از غرفه های لوازم فکری و آموزشی و کمک آموزشی و خرید کتاب و سایر مایحتاج به نحو مطلوبی بگذرانند .
در طراحی این مرکز سعی شده است مجموعه داخل زمین قرار گیرد تا نمای بیرونی با فضای پارک هماهنگی داشته باشد و حجم  طبقات در سطح چندان به چشم نیاید.در اصلی در بخش شرقی مرکز و شیب هایی در جنوب و غرب مرکز ایجاد شده است تا بتوان از پارک و خیابان به مرکز رفت و آمد کرد.
استفاده از فضای پشت بام  به عنوان ادامه پارک  مد نظر بوده که فضای روی بام و باغچه ها و آبنما های متعدد جدا از فضای سبز پارک به نظر نرسد.

در طراحی داخلی این مجموعه خطوط اصلی معماری ایران دیده می شود . مراکز تجاری و خدماتی به صورت راسته بازار و چهار سوق قرار دارد . این مجموعه فاقد نور طبیعی است و تمامی نور آن به صورت مصنوعی تامین شده است .فضای نگارخانه ها مانند تیمچه های معماری ایران قدیم می باشد و به صورتی است که بدو ورود به مجموعه وارد چهار سوق اول , که راه ارتباطی بین نگارخانه ها کلاس های آموزشی و راسته بازار است , می شویم.همچنین راسته بازار به صورت یک راه ارتباطی با فضای کناری مانند کلاس آموزشی یا غرفه فروش می تواند مورد استفاده قرار گیرد.
چهار سوق دوم  راه ارتباطی بین راسته بازار اول و دوم و و تالار و سالن نمایش امروزی و سالن نمایش سنتی است. این مجموعه در دو طرف , در قسمت پشته راسته بازار ها , دو راه ارتباطی دارد که یکی بله سالن نمایش و دیگری به اتاق پروژکتور منتهی می شود و کل مجموعه به فضا های خارج و به قسمت اداری , کلاس های هنری و کارگاه راه دارد.با پله گردانی که در فضای کناری چهار سوق اول است می توان به کتابخانه و موتور خانه رفت .
65 کلاس آموزشی در دو طبقه به مساحت 6870 متر مربع ساخته شده است که انبار کتاب , آزمایشگاه و سلف سرویس را نیز شامل می شود.